WARSZTATY - 7. OKRM

Przejdź do treści
WARSZTATY

Warsztat „System dostępu doszpikowego ARROW® EZ-IO®”
prowadzenie: Agnieszka Wyderka – Teleflex Polska
czas trwania: 90 min.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 33A, sala 203

CEL WARSZTATU
Celem warsztatu będzie zaznajomienie uczestników z alternatywnymi rozwiązaniami dla dostępu naczyniowego zarówno centralnego jak i obwodowego. System dostępu doszpikowego Arrow EZ-IO®  to sprawdzone szybkie i skuteczne rozwiązanie w sytuacjach nagłych, w każdym przypadku, gdy dostęp naczyniowy jest trudny do uzyskania. Zapewnia peryferyjny dostęp żylny z wydajnością cewnika centralnego. PICC to kaniule centralne wprowadzone z dostępu obwodowego. Ze względu na miejsce wprowadzenia zmniejszają ryzyko występowania zakażeń czy zakrzepicy, przy zwiększeniu komfortu chorego szczególnie wówczas, gdy wprowadzony jest we właściwym miejscu pod kontrolą USG. Dedykowany jest zarówno dla chorych przewlekle hospitalizowanych wymagających długotrwałego leczenia preparatami dożylnymi, a także podczas leczenia domowego i hospicyjnego.
Część praktyczna ARROW® EZ-IO®.
Warsztaty dotyczące systemu dostępu doszpikowego ARROW® EZ-IO® mają na celu dostarczenie praktykującemu użytkownikowi wiedzy dydaktycznej i są połączone z zadaniami praktycznymi. Efektem szkolenia będzie uzyskanie przez uczestnika umiejętności manualnych pozwalających na osiągniecie bardzo wysokiego wskaźnika sukcesu, bo aż 95% skuteczności (lub większej) w uzyskaniu IO już po <60 sekundach, podczas gdy linie centralne zajmują od ok. 11 do 25 minut.

PROGRAM WARSZTATU
Wykonanie dostępu doszpikowego przy użyciu gotowego zestawu ARROW® EZ-IO®.
Część teoretyczna:
 • Potencjalne zastosowanie IO
 • Wskazania i przeciwskazania
 • Wytyczne
 • Skuteczność działania
 • Igły - dostępne rozmiary i właściwy wybór
 • Infuzja i leki
 • Postępowanie przeciwbólowe
 • Powikłania
Część praktyczna:
 • Wybór miejsca wprowadzenia IO
 • Technika i miejsce wprowadzania: kość ramienna, kość udowa, kość piszczelowa
 • Ćwiczenia praktyczne dotyczące oznaczanie punktów anatomicznych pozwalających znaleźć właściwe miejsce dostępu. Ćwiczenia przy użyciu pomocy dydaktycznych.

TERMINY - 4 października
Grupa 1: 09.00-10.30
Grupa 2: 11.00-12.30
Grupa 3: 14.00-15.30
Grupa 4: 16.00-17.30

Warsztat „Zdrowy kręgosłup”
prowadzenie: Klaudia Blachnicka – trener personalny
czas trwania: 60 min.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 33A, sala 209

Warsztat z zakresu wzmacniania dolnego odcinka kręgosłupa ma na celu poprawę efektywności pracy w zespołach wyjazdowych. Godzinna sesja pozwoli poznać i przećwiczyć skuteczne techniki ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za stabilizację ciała oraz bezpieczne i efektywne podnoszenie pacjentów przez personel medyczny zespołów ratownictwa medycznego. Prezentowane ćwiczenia, możliwe do wykonania bez dodatkowego sprzętu oraz miejsca, pozwolą na poprawę efektywności pracy, jak również znacząco zwiększą bezpieczeństwo ratowników i pielęgniarek w zespołach wyjazdowych.

Zajęcia prowadzone przez doświadczonego trenera personalnego pozwolą na uświadomienie i poprawę często popełnianych błędów w technice podnoszenia pacjentów, ich przemieszczania i transportowania. Udział w warsztatach nie wymaga dodatkowego sprzętu, rekomendowany swobodny ubiór i osobisty ręcznik.

TERMINY - 4 października
Grupa 1: 10.30-11.30
Grupa 2: 12.00-13.00
Grupa 3: 14.00-15.00

Wróć do spisu treści