Zaproszenie


Szanowni Goście, Drogie Koleżanki i Koledzy,


bieżący rok postawił nas przed niespotykanym dotąd wyzwaniem, jakim jest pandemia wirusa SARS-CoV-2.

Niespodziewany jej atak postawił w stan gotowości nie tylko polskich medyków, ale cały, globalny system ochrony zdrowia, ukazując w ten sposób mocne, jak również słabe strony jego funkcjonowania. Obserwując, analizując i wyciągając wnioski z codziennych działań powinnyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy wystarczające procedury, które pozwalają nam być przygotowanymi na podobne epizody w przyszłości.

8. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych to jedna z najbliższych okazji, aby sformułować wstępne konkluzje z pierwszej linii frontu, na której znaleźli się medycy w Polsce i Europie.

Nie możemy jednak zapomnieć, że mimo trwającej pandemii, musimy być gotowi na podjęcie działań w innych stanach zagrożenia zdrowia i życia naszych pacjentów. Jesteśmy zobowiązani do nieustannego podnoszenia naszych kwalifikacji we wszystkich obszarach medycyny ratunkowej. Dlatego też z cały zespołem, przygotowaliśmy dla Was zróżnicowany program naukowy, w którym z pewnością znajdziecie interesujące Was zagadnienia.

Tegoroczne hasło Kongresu „Solidny fundament gwarancją sukcesu” nawiązuje do konieczności szlifowania naszej wiedzy i umiejętności na każdym poziomie zaawansowania. Pamiętając, że medycyna rozwija się niezwykle dynamicznie, a w naszych ambulansach i na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych pojawiają się coraz bardziej zaawansowane metody diagnostyki i leczenia pacjentów, nie możemy zapomnieć o solidnych podstawach naszych działań jakimi są aktualne wytyczne postępowania, postępująca wiedza medyczna jak również wypracowane i wyćwiczone umiejętności praktyczne.

Obecna sytuacja wpłynęła także na nasz doroczny kongres. Nie wyobrażamy sobie jednak, że tak ważne spotkanie edukacyjne mogłoby się nie odbyć, dlatego też postanowiliśmy zorganizować go w sposób „hybrydowy”. Część z Was będzie mogła uczestniczyć w nim tradycyjnie, spotykając się z nami w Auditorium Maximum w Krakowie. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, z większością spotkamy się wirtualnie, przed ekranami komputerów, telefonów czy tabletów.

Musimy dbać o Wasze bezpieczeństwo, aby w kolejnych latach móc ponownie gościć wszystkich w Krakowie.

Zapraszam do udziału w 8. Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych, zarówno stacjonarnie, jak i on-line!

Adrian Stanisz

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego